Tuesday, 2 February 2010

Cieśnina Gibraltarska i Ptaki

Cieśnina Gibraltarska to 14 kilometrów wody, która oddziela kontynent Europejski od Afryki.
Europejska miejscowością wysunięta najbardziej na południe , jest Tarifa.
To tutaj , dwa razy w roku, można obserwować wędrówki migracyjne ptaków.
Nasi skrzydlaci przyjaciele z całej Europy wykorzystują ten przesmyk,aby przelecieć na swoje zimowiska w Afryce. Pokonując czasami tysiące kilometrów, pojawiają się tutaj , sprawiając radość obserwującym je ornitologom. To magiczne miejsce przyciąga każdego roku setki jak nie tysiące ludzi miłujących ptaki z całej Europy.

 Ciconia ciconia
Milvus migrans

W okolicy jest kilka ciekawych miejsc gdzie można obserwować ptaki. W Ageciras ujście rzeki Palmones, gdzie można obserwować następujące gatunki ptaków: Rybołowy, Warzechy, Czerwonaki, Bociany Białe ( kolonia około 60 gniazd w okolicy), mewy, brodźce i mnóstwo wodnego ptactwa.
Tarifa i okolice to prawdziwy raj dla ornitologów. Zachodnia plaza to Park Naturalny "Playa de Los Lances" z dwoma ujsciami rzek, Rio Jara i Rio Vega. Z samej plaży można obserwować migracje ptaków, a na wydmach i pobliskich polach brodźce, mewy, czaple, pelikany i strepety.

 
 
Park Naturalny "Playa de Los Lances"

Niedaleko Tarify znajduje się chyba najbardziej znane i uczęszczane obserwatorium ornitologiczne "Cazalla" , położone na wzgórzu dwa kilometry od Tarify na północny wschód. Pod koniec lata i na początku jesieni, dziesiątki ornitologów z całej Europy ma tutaj swoja "randkę " z ptakami.
Nad głowami przelatują tysiące ptaków dziennie, kierując się na sąsiedni kontynent.

 
Polscy ornitolodzy na Cazalla: A.Wuczynski i R.Mikusek, 2006

Mirgacja Milvus migrans, Cazallacdn.

2 comments:

  1. a ktoś taki jak Luis Barrios to tam jeszcze żyje? :)

    ReplyDelete
  2. zyje , żyje i miewa się dobrze

    ReplyDelete