Sunday, 21 March 2010

Wiosenne ptaszenie - Torrevieja 2010

W zeszłym tygodniu w dniach 15-18.03.2010 razem z Sergio i Gonzalo wybraliśmy się na ptaszenie w okolice Torrevieja ( Alicante), jakieś 700 Km na północny-wschód od Tarify, gdzie spędziliśmy cztery niesamowite dni.
W okolicach Torrevieja sa cztery bardzo ciekawe miejsca gdzie można obserwować ptaki, "Salinas de Santa Pola" ( Santa Pola ), "La Mata" ( Torrevieja ), "El Hondo" ( Elche) i "Mar Menor" ( Cartagena ).


15.03.2010 - "Salinas de Santa Pola"

Pierwszy dzień, a raczej popołudnie spędziliśmy w Santa Pola, na miejsce dotarliśmy po dość długiej podroży.
Widok jaki ukazał się przed nami od razu dodał nam sil i ochoty. Salinas to płytkie rozlewiska, stworzone sztucznie, celem pozyskiwania soli z morskiej wody. Rozlewiska są idealnym miejscem odpoczynku dla migrujących ptaków w czasie swoich wędrówek i miejscem lęgowym dla innych gatunków.Jak na wiosnę przystało, bo pogoda była jak na zamówienie, pierwsza powitała nas Pliszka żółta, w oddali na wodzie kołysały się Ohary, Krzyżówki, Mewy czarnogłowe i Czerwonaki.Resztę dnia spędziliśmy na rozlewiskach.

16.03.2010 - "La Mata" i "Mar Menor"

"La Mata" to przepływowe jezioro o powierzchni  700 ha, które służy do regulacji poziomu wody na pobliskich salinas w Torreviejas. Wspólnie z Salinas tworzy kompleks Parku Naturalnego "Las lagunas de La Mata y Torrevieja" o ogólnym obszarze 3.700 ha. Obszar całego parku to strefa "ZEPA" i "Natura 2000".
"La Mata" to jedno z bardziej strategicznych miejsc dla migrujących ptaków na Hiszpańskim wybrzeżu.
To właśnie tutaj można obserwować imponujące stada Zausznika ( ponad 3.000 osobników ), wielkie stada Czerwonaków, Ohary, Mewy, Błotniaki, Dudki i inne ptaki wszelkiej maści.Zarząd Parku udostępnił dla odwiedzających cztery obserwatoria i dwa piesze szlaki wzdłuż brzegu jeziora.
W jednym z takich obserwatoriów pojawiliśmy się rano, zęby sprawdzić co w trawie piszczy, a raczej co można zobaczyć na brzegu jeziora?Po kilkudziesięciu minutach oczekiwania, kilkanaście metrów przed nami pojawiły się zerujące Sieweczki obrożne, Sieweczki morskie, Biegusy rdzawe, Piaskowce i Szczudłaki. W oddali wygrzewały się słońcu Ohary, Krzyżówki i Czerwonaki.Na brzegach jeziora uprawia się ekologicznie winogrona, z których produkuje się bardzo dobre i ekologiczne wino.Po południu wybraliśmy się nad "Mar Menor", gdzie obserwowaliśmy Zauszniki, Ohary, Czerwonaki, Bataliony miedzy innymi.3 comments:

 1. Widać, że wyprawa udana i jeszcze dobre wino na koniec ;)

  ReplyDelete
 2. To dopiero początek :-)
  ciąg dalszy będzie chyba najbardziej interesujący, "El Hondo", ptasi raj i królestwo Estońskiego orlika grubodziobego "Tonna"

  ReplyDelete
 3. aqui se habla tambien en Castellano :-)

  ReplyDelete